Fiatal gyűjtési hobbim során kialakult bennem egy sajátos ízlésem és preferenciám az esztétikumomhoz és életmódomhoz illő órák iránt. Szóval, mit találtam eddig? Nos, ha adna nekem egy rozsdamentes acél sportórát, fekete számlappal, 36-39 mm széles (kávával), és mindezt egyedi dizájnban kombinálná, nagyon boldog lennék. Emberek, ez az én órám komfortzónája.
Ahogy könnyen meg tudom mondani, hogy mit akarok egy órában, ugyanúgy megtehetem egy bizonyos típusú óra bizonyos tulajdonságait, amelyekben nem vagyok biztos. Az ilyen típusú replika órák olyanok, mint a nagy, 42 mm-es+ tokok, a kronográfok és a színes számlapok. Nos, a főállású óraírói lét szépsége az, hogy lehetőségem van naponta közel lenni ezekhez a darabokhoz.
– Nem igazán vagyok kronográfos. A funkciók és a tárcsaelrendezések soha nem vonzottak. Inkább a minimális, leolvasható számlappal és forgó előlappal rendelkező órákat részesítem előnyben, lehetőleg olyanokat, amelyek számolnak. Nem találtam szükségét fordulatszámmérő mérlegre, és az sem tetszett, hogy a számlapon és néha az előlapon minden információ megjelenik. A Tissot Telemeter 1938 számlapján nem egy, hanem két különböző kronográf-skála található. Középen, pirossal jelenik meg egy 1000 fokos tachimetrikus skála, amely metszi az egyes segédórák közepét. A másik skála a számlap külső oldalán található, fordulatszámmérő skála formájában.
Azok számára, akik nem ismerik, a teleméter-skálát eredetileg az 1850-es évek közepén fejlesztették ki a hang megtett távolságának mérésére. A távmérő tipikus használati forgatókönyve a villámcsapás távolságának követése. Ha villámláskor elindítja a kronográfot, mennydörgés hallatán leállítja, majd a másodpercmutatót a skála mentén elhelyezi, meg lehet határozni, milyen messze van a vihar egy adott helytől.
Be kell vallanom, hogy az 1938-as távmérő használata során nem találtam magam a terepen vagy a vihart kergetve, így a távolságmérő funkció nem sokat használt. Ugyanez igaz a fordulatszámmérő skálára is. Ennek ellenére a design és a formátum jól kivitelezett. Különösen a fordulatszámmérő és a távolságmérő skáláknál használt betűtípusok tetszenek, pontosabban a lapos felső “4” és a nyitott “6” és “9” a távolságmérő skáláknál. A fekete percsáv és az arab számok egyszerűen kiegészítik a számlapot. Nyilvánvalóan a számlap és a kékes acél mutatók a vintage hangulatot hivatottak megidézni, ami szerintem örvendetes tulajdonsága a számlapnak.